Čaro dlhodobej Lásky

Často sa pri koučingu stretávam s otázkami:

Ako udržať lásku živú v dlhoročných vzťahoch, keď vášeň ustúpila a dala prednosť úzkosti, nervozite a obavám? Čo je láska?

Každý má svoju vlastnú definíciu tohto krásneho citu, a pre mnohých je láska spojená s nádhernými emóciami voči osobám, zvieratám, alebo iným aspektom života. Iné osoby hovoria o bezpodmienečnej láske, pritom nevedia odpovedať čo to znamená. Pri otázkach prečo svojho partnera nepustia teda ďalej, keď vedia, že to nemá zmysel, prečo naďalej spôsobujú svojím správaním, len nabaľujúce sa problémy? Nevedia odpovedať. Pustiť partnera a nechať ísť kam chce, je podstata bezpodmienečnej lásky. Zmieriť sa s tým, že sa nedá už nič robiť je sila osobnosti.

Pred tým sa však zamyslite: Dali ste tomu vôbec šancu, alebo ste len frflali, že sa to nedá zmeniť?

V dlhodobých vzťahoch sa často začíname obzerať na to, čo si ostatní myslia o našich partnerstvách, čím sa dostávame do pasce hrania divadla pred okolím a skrývania skutočných pocitov.

Ako sa však stane, že partneri, ktorí si kedysi boli blízki a ľúbili sa, sa stávajú cieľom vzájomných obviňovaní a nezhôd?

Ja sama som sa zamyslela nad tým, ako som pred rokmi svojho partnera ľúbila, kde sa tá láska stratila? Je to naozaj otázka času, alebo len následkom nedostatočnej komunikácie?

V prvých rokoch vzťahu sme sa vyjadrovali s láskou a obdivom. Často sme sa vyhýbali negatívnym vyjadreniam a radšej sme partnerovi dávali pocit, že je skvelý v tom, čo robí.

Časom sa však naozaj veci menia, len čas a strata záujmu o partnera spôsobí, že sme voči sebe nepríjemní. Chcela som dať šancu tým spoločným rokom. Nuž, nakopla som sa doslova dobrou náladou a začala som otáčať svoje správanie. Priznám sa, bola to skutočná výzva.

Rozhodla som sa vyjadrovať v pozitívnom smere a pochváliť svojho partnera za jeho pozitívne vlastnosti. Povedala som mu, že si ho vážim, aj keď to nebola vždy pravda, ale dala som tomu šancu.

Zistila som, že zmena prístupu a vyjadrovanie lásky a úcty môže ovplyvniť správanie partnera. Namiesto obviňovania som sa snažila vyjadrovať svoje pocity a hľadať spoločné záujmy. Začala som sa venovať sebe a prestala som byť len domácou upratovačkou. Zázrakom ma začalo baviť vyjadrovať obdiv k jeho osobe. Jeho to skutočne motivovalo byť aktívnejší aj v domácnosti a začal si všímať čo všetko robím, začal ma oceňovať.

Pochopila som, že láska v dlhodobých vzťahoch je o aktívnom snažení o porozumení a obnovení spojenia. Namiesto obviňovania a kritizovania, sme začali vyjadrovať obdiv a uznanie. A tak sme obnovili plameň lásky, ktorý prináša radosť a šťastie. Hovoríte si do kedy? Neviem na to odpovedať, ale čo viem je, že som tomu dala šancu…